طراحی و اجرای دکوراسیون


سالن پذیرایی
فضای زندگی شما بوم نقاشی شماست. فرصتی است تا شما علایق، احساسات و شخصیت خود را در آن ابراز کنید. فضایی است که شما عزیزان خود را در آن پذیرایی می کنیددر چیدمان این فضا انتخاب مبلمان مناسب، باعث ایجاد فضایی جذاب می گردد. در طراحی اتاقق پذیرایی همچنین باید به مواردی از قبیل قفسه های جاسازی شده برای کتاب، گچ بری ها، تهویه و پوشش پنجره ها دقت نمودنکته: در فضاهای مسکونی امروزی به علت کمبود جا می توان با استفاده از کاناپه تختخوابشو که خود طرح های گوناگون دارد اتاق پذیرایی را به اتاق مهمان تبدیل نمود .
نکته: مبلمانی که توازن خود را از راه تقارن برقرار می کند رسمی تر از مبلمان نامتقارن است .
نکته: اگر در منزل فضای نشیمن و پذیرایی یکی است، می توان با استفاده از مبلمان غیرسمی چیدمان آنرا انجام داد، در غیر اینصورت طراحی پذیرایی باید به گونه ای دعوت کننده باشد که میهمان در آن احساس آرامش کند .
نکته: از عناصری که باعث رسمی شدن اتاق پذیرایی می شود، می توان دایره های پارچه کوب با رنگ های لطیف و کاغذ دیواری قالی های شرقی، موکت های پهن و آویر روی پنجره را نام برد .
نکته: از عناصری که باعث غیر رسمی شدن اتاق پذیرایی می شود، می توان به بافت های خانگی، صنایع دستی، رنگ های شاد، دیوار آجر نما، چوب طبیعی، گلیم و کرکره اشاره کرد .

اتاق خواب
جالب ترین اتاقها آنهایی هستند که معرف ذوق بصری ساکنان آنها می باشند. در واقع فردیت بخشیدن به اتاق امری است کاملا شخصی و خصوصی، اما اگر به دور و بر خود نگاه کنیم متوجه می شویم که اتاقهایی را که افراد صاحب آن با آثار هنری، میراث خانوادگی، عکسها وو علائق خود دکور نموده اند، بسیار جذاب تر از اتاقهایی است که با خورده ریزهای بی نام و نشان که برای صاحب آن بیگانه است و معنای عاطفی ندارد .
اتاق خواب را می توان محلی برای آرامش، استراحت کردن، سپری کردن اوقات بیکاری، انجام فعالیتهای ورزشی و عبادت و … در نظر گرفت. بزرگی و کوچکی این فضا به عملکردها و وسایل متفاوت مورد استفاده در آن بستگی دارد .
مسائلی که در طراحی اتاق خواب باید در نظر گرفته شود :
نور
 تهویه هوا
. موقعیت و محل جغرافیایی اتاق خواب در منزل معمولا سمت جنوب
. در صورت امکان قرار دادن حمام در اتاق خواب
. قرارگیری درب ورودی اتاق خواب در محوطه ای دور از فعالیت افراد خانواده و جایی خارج از دید مستقیم
 طراحی فضایی برای لوازم و لباس ها دکوراسیون وو رنگ آمیزی دلنشین و مناسب که جلوه ای از آرامش و سکوت را به ارمغان آورد .
. مبلمان هماهنگ با سبک به کار رفته در اتاق خواب

اتاق خواب معمولا جهت استراحت مورد استفاده قرار می گیرد، در نتیجه برای ایجاد آرامش بیشتر بهتر است از رنگ های سرد مانند سبز و آبی که رنگ های آرامش بخشی هم هستند استفاده نمود
نکاتی در مورد طراحی آشپزخانه
برای داشتن آشپزخانه مدرن لازم است تا دیوارها و کابینت ها و تمامی قفسه ها با رنگ دلخواه رنگ آمیزی شود. 
پرده را همرنگ یا تلفیقی از زرد، قرمز و نارنجی انتخاب کنید. در خرید میز و صندلی آشپزخانه هم دقت شود که پایه های فلزی و رویه میز همرنگ با زوار پنجره آشپزخانهه باشند. یعنی چنان چه زوار پنجره قرمز است رویه صندلی ها را از پارچه قرمز انتخاب کنید .

لوستر قدیمی را نیز درآورید و جایش یک لوستر مدرن که جدیداً به اشکال مختلف هندسی طراحی شده درست در بالای میز ناهارخوری آویزان کنید. یادتان نرود که در یک آشپزخانه مدرن تمامی وسایل اعم از بشقاب ها، لیوان ها، جای قهوه و شکر باید درون قفسه ها قرار گیرند نه در روی آن ها. پس جز یک گلدان کوچک یا دو، سه عدد لیوان فانتزی چیز دیگری روی کابینت ها قرار ندهید. دست آخر نیز یک تابلوی نقاشی که معلوم نیست موضوعش چیست به دیوار بیاویزید. اما اگر باز هم علاقه دارید توصیه های دقیق تری برای ترتیب دادن به آشپزخانه تان بشنوید به ادامه پیشنهادهای ما دقت کنید .

 نور در آشپزخانه
برای تزیین آشپزخانه از نور طبیعی و مصنوعی استفاده می کنیم. پنجره در ارایه نور طبیعی به آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. پنجره معمولاً می تواند در صورت مشرف بودن به فضای سبز یکی از تابلوهای آشپزخانه باشد. پنجره رابطی است بین آشپزخانه و فضای خارج که بهتر است در برابر منظره ای زیبا قرار داشته باشد .

 رنگ در آشپزخانه
نور عاملی است که توسط آن رنگ ها مشاهده می شوند .
رنگ ها هرکدام پیام، حالت و خصوصیتی ویژه دارند. رنگ ها بیان کننده شخصیت اشخاص و حامل پیام های مختلفی هستند. می توان با ارایه یک رنگ خاص در آشپزخانه یا جابه جایی رنگ ها و در کنار هم قرار دادن آن ها، احساس و اندیشه درونی مان را به بیننده انتقال داد. اصولاً رنگ وسایل آشپزخانه باید مناسب و آرام بخش باشد .

 طرح کابینت
امروزه طرح کابینت های موجود در بازار بسیار متفاوت است از چوبی و فلزی گرفته تا استیل و طرح چوب و … برخی از آن ها دارای یک بخش پنجره ای یا شیشه ای هستند .

 میز و صندلی
صندلی های داخل آشپزخانه باید به دلیل استفاده کوتاه مدت به راحتی جابه جا شوند. موارد کاربرد این صندلی ها منحصراً در آشپزخانه است. انتخاب و کاربرد هر یک از انواع میزها با توجه به فضای آشپزخانه و هم چنین سلیقه افراد صورت می گیرد .

 گل و گیاه
در آشپزخانه هرگز برای تزئین از گل های مصنوعی استفاده نکنید. گل های مصنوعی هیچ پیامی را به بیننده منتقل نمی کنند ، در عین حال که آتش زا هم هستند .

سالن پذیرایی
فضای زندگی شما بوم نقاشی شماست. فرصتی است تا شما علایق، احساسات و شخصیت خود را در آن ابراز کنید. فضایی است که شما عزیزان خود را در آن پذیرایی می کنید

در چیدمان این فضا انتخاب مبلمان مناسب، باعث ایجاد فضایی جذاب می گردد. در طراحی اتاق پذیرایی همچنین باید به مواردی از قبیل قفسه های جاسازی شده برای کتاب، گچ بری ها، تهویه و پوشش پنجره ها دقت نمود
نکته: در فضاهای مسکونی امروزی به علت کمبود جا می توان با استفاده از کاناپه تختخوابشو که خود طرح های گوناگون دارد اتاق پذیرایی را به اتاق مهمان تبدیل نمود.
نکته: مبلمانی که توازن خود را از راه تقارن برقرار می کند رسمی تر از مبلمان نامتقارن است.
نکته: اگر در منزلل فضای نشیمن و پذیرایی یکی است، می توان با استفاده از مبلمان غیرسمی چیدمان آنرا انجام داد، در غیر اینصورت طراحی پذیرایی باید به گونه ای دعوت کننده باشد که میهمان در آن احساس آرامش کند.
نکته: از عناصری که باعث رسمی شدن اتاق پذیرایی می شود، می توان دایره های پارچه کوب با رنگ های لطیف و کاغذ دیواری قالی های شرقی، موکت های پهن و آویر روی پنجره را نام برد.
نکته: از عناصری که باعث غیر رسمی شدن اتاق پذیرایی می شود، می توان به بافت های خانگی، صنایع دستی، رنگ های شاد، دیوار آجر نما، چوب طبیعی، گلیم و کرکره اشاره کرد .


قوانین کلی دکوراسیون حمام
حمام یکی از مهم ترین عناصر معماری هر خانه ای است . در گذشته حمام نه فقط محلی برای استحمام ، بلکه جایی برای انبار کردن لوازم و وسایل کهنه بود . این روزها حمام محل آرایش و پیرایش جسم و روح تلقی می شود . حتی گاهی استراحت فردی از همین نقطه شروع میی شود، بعضی از حمام های امروزی کاربری های تجملی و رفاهی زیادی نیز دارند : استخرهای کوچک ، سونا و جکوزی برای تفریح و سلامت اعضای خانواده در این فضا قرار داده می شود . بعضی دیگر از حمام های امروزی که در آپارتمان های کوچک وجود دارند ، از ابعاد کوچک تری برخوردارند . کاربری این دسته از حمام ها برای رفع خستگی روزانه و سلامت و پاکیزگی جسم هستند . مهم نیست که ابعاد حمام شما بزرگ یا کوچک است مهم این است که از این فضا بهترین استفاده را برای آرامش جسم و روح خود به عمل آورید