طراحی و اجرای نما

از زمانی که زیبایی ظاهری و آرامش و صرفه جویی در انرژی برای ساختمان ها مدنظر قرار گرفت، ایجاد نما ها با مصالح و شیوه های مختلف در دستور کار مالکان و سازندگان ساختمان ها قرار گرفت. البته در این مورد، ایرانیان دارای سابقه طولانی هستند. در طول تاریخ از گچ بری و آهک بری برای نماسازی استفاده می کردند. نتیجه به دست آمده از هنرمندان و معماران و سازندگان ایرانی را می توانیم در بناهای تاریخی مثل مسجد جامع بسیاری از شهرها از جمله شیراز، تبریز، اصفهان و بسیاری از عمارت ها، مقبره ها و بسیاری دیگر از بناهای قدیمی و تاریخی در جاهای مختلف کشور ببینیم .


نما در معماری
در سال های اخیر، پس از مطرح شدن دوباره اهمیت فضاهای عمومی و ارزش زندگی شهری، نما اهمیت دوباره ای پیدا کرد. نما درعمل، درون ساختمان را از بیرون جدا میکند. نما باعث می شود ما بفهمیم که طراح و معمار و سازنده هر ساختمان دارای چه عقیده، فرهنگ و ذوقیی است. در واقع حالتی است که فرد مالک یا طراح از خود در برابر بیرون دارد. نماهای ساختمان جنبه خصوصی ندارند. نماهایی که به سمت کوچه و بافت شهر دارد جنبه عمومی دارند. بنابراین نمای ساختمان از یک طرف دارای جنبه اجتماعی و از طرف دیگر نمود شخصیت ساکنان است. نما در واقع یک سطح صاف و تخت نیست بلکه سطح انتقالی بین فضای داخلی و خارجی است که با برجستگی های تراس و چیزهای دیگر با فضای داخل ارتباط پیدا می کند
نمای هر ساختمان در شکل دهی به مجموعه شهری که در آن واقع شده است خیلی مؤثر است. اگر به نمای یک ساختمان بدون در نظر گرفتن نمای دیگر ساختمان های شهر توجه کنیم می بینیم که یکنواختی نمای شهر در مجموع از بین می رود .
نمای هر ساختمان تأثیر مستقیم بر شهری دارد که در آن قرار گرفته و تأثیر آن را در بدنه خیابان ها یا میدان های آن شهر می بینیم. تفاوت بین شهری بودن یا فردی بودن نما در صورتی از بین می رود که ساختمان جزئی از شهر در نظر گرفته شود و ارتباط آن با محیط اطراف خودشش چند جانبه باشد .
دلایل استفاده از نما
زیبا و دلپذیر کردن شکل ظاهری و بیرونی ساختمانها و دورنمایی که مناسب و قابل قبول برای شهر یا محلی که ساختمان در آن بنا شده باشد
جلوگیری از هدر رفتن انرژی در تمام فصول، چون نقش یک عایق حرارتی را ایجاد می کند.
جلوگیری از آلودگی صوتی، نمای ساختمان باعث جلوگیری از ورود صداهای آزاردهنده محیط بیرون، به فضای داخلی ساختمان می گردد .
 و در نهایت باعث می شود که ساختمانها مقاومت بیشتری در مقابل شرایط نامساعد جوی مانند زلزله، باد و باران و رطوبتهای خورنده، یخبندان و مانند آن در کل باعث افزایش طول عمر ساختمان می شود .


نمای کامپوزیت
برای پوشش نمای بیرونی و یا دکوراسیون داخلی ساختمان ها به صورت دیواره ، پارتیشن و سقف کاذب کاربرد بسیار فراوانی دارد این ورق ها متشکل از دو لایه ورق آلومینیومی در پوسته های بیرونی و یک لایه از مواد پلی اتیلن و یا مواد نسوز کانی در وسط می باشد . ورق هایی کامپوزیت با توجه به ضخامت ، نوع آلیاژ آلومینیومی لایه ها ، نوع رنگ بکار رفته در پوسته بیرونی و نوع مواد بکار رفته در لایه میانی تنوع وسیعی را به ورق های مذکور می دهد که هر کدام از انواع آن کیفیت و کاربرد معینی را دارا می باشد.  مقاومت نسبت به تغییرات آب و هوایی محیطی(رطوبت ، حرارت و اشعه خورشید) یکی از برجسته ترین خصوصیات ورق های آلومینیوم کامپوزیت در مقابل شرایط محیطی می باشد، در کشورهای گرمسیر و مرطوب ورق آلومینیوم کامپوزیت بی رقیب می باشد، بدلیل وجود پلی اتیلن فشرده در مرکز دو لایه آلومینیوم، ورق کامپوزیت بهترین عایق حرارتی می باشد که باعث صرفه جویی در اتلاف انرژی در ساختمان می شود، همچنین به دلیل سطح بسیار صاف و صیقلی برای آلومینیوم، اشعه نور خورشید را باز تابانیده  و کمترین حرارت را از اشعه خورشید جذب می نماید. همچنین ورق آلومینیوم از مقاوم ترین فلزات در مقابل رطوبت می باشد و زنگ نمی زند و تغییر رنگ آن در مقابل سایر مصالح ساختمانی نما کمتر است .


 نمای شیشه ای و انواع آن

نمای شیشه ای کرتین وال یکی از مدرن ترین پوشش های نمای ساختمان میباشد و در انواع متنوع تولید می گردد
نمای شیشه ای کرتین وال درپوش دار
 نمای شیشه ای کرتین وال نیمه درپوش دار
 نمای شیشه ای کرتین وال فول فریم لس

مزایای نمای شیشه ای کرتین وال نسبت به سایر انواع نمای شیشه ای
استحکام بسیار بالا
سازه کاملا آلومینیومی
آب بندی و هوابندی بسیار قوی
چشم انداز بسیار زیبا
مدرن و به روز بودن
استفاده از سازه مفصلی جهت نصب سازه آلومینیومی
 مقاوم در برابر تنش ها و لرزه های آنی ساختمان

نمای آجری
محاسن و معایب نمای آجری
عایق صوت و حرارت
نمای آجری بدلیل نداشتن ضوابط عایق بودن به طور کامل صدا و حرارت را از خود عبور داده و از این حیث جزء مصالح سنتی با هدر دهی بالای انرژی می باشد .
صرفه اقتصادی
نمای آجری از نظر اقتصادی نسبت به دیگر مصالح سنتی از صرفه اقتصادی برخوردار بوده ولی بدلیل اینکه از دیگر محاسن که در زیر به آن اشاره می شود برخوردار نیست نمی توان آن را به عنوان گزینه مناسبی جهت نما انتخاب نمود .
دوام
دوام نمای آجری با توجه به اینکه در ابعاد مختلف تولید می شود، از این جهت که خاک رس از مواد عمده تشکیل دهنده آن می باشد نمی تواند دوام و طول عمر طولانی داشته باشد و با گذشت زمان و بر اثر شرایط جوی از استحکام آن کاسته شده و رو به فرسایش می رود .
تنوع طرح
تنوع طرح نمای آجری منحصر به چند طرح ساده وثابت بدون تغییر می باشد و نمی توان از آن برای حال و آینده بطور مستمر استفاده نمود .
جرم پذیری
نمای آجر بدلیل سطح غیر سیقلی و ناصافی که دارد و همچنین رسوب گیری آن بدلیل جنس مواد تشکیل دهنده بعنوان مصالحی دسته بندی می گرددکه ذرات معلق در هوا را بخود گرفته که بازیابی طراوت اولیه آن هزینه برمی باشد .
سرعت اجرا
سرعت اجرا در نمای آجر بدلیل استفاده از ملات سیمان و آب و زمانی که برای خشک شدن آن باید در نظر گرفت و همچنین بند کشی بین آجرها از سرعت اجرای پایینی برخوردار بوده زمان بر می باشد .
تنوع رنگ
تنوع رنگ در نمای آجری مانند طرح آن منحصر به چند رنگ می باشد و قدرت مانور و انعطاف زیادی در این بحث ندارد .
آتش سوزی
 . با قبول اینکه در مقابل آتش سوزی شکل خود را از دست نمی دهد ولی هیچ گونه تاثیری در اشتعال و یا مهار آتش ندارد


نمای سنگی
محاسن و معا یب سنگ در نما
عایق صوت و حرارت
این نما بدلیل عبور دادن صدا و حرارت هیچ گونه عایق صوتی و حرارتی نبوده و به هدر رفتن انرژی نیز کمک می نماید .
صرفه اقتصادی :
به عنوان نمونه می توان استفاده از سنگ گرانیت در نما که نسبتا از قیمت و هزینه نصب بالایی برخوردار می باشد صرف نظر نمود . ولی با در نظر گرفتن کیفیت و زیبایی آن میتوان از قیمت بالای آن تا حدودی چشم پوشی نمود و بدلیل نداشتن آیتمهای دیگر نمی توان آن را بطور۱۰۰%  بکار گرفت .
دوام :
نمای سنگ گرانیت دارای استقامت و دوام بالایی  می باشد اما باید در نظر داشت که در شرایط آب و هوایی مختلف چسبندگی سنگ بخوبی انجام نمی گیرد و بعد از مدت کوتاهی سنگ از محل نصب  خود خارج و نما را دچار نقص مینماید و نباید از مشکلات جانی و مالی که میتواندد دراثر سقوط سنگ رخ دهدغافل بود .
سرعت اجرا
 سرعت اجرای سنگ گرانیت بدلیل عملیات ملات ریزی پشت سنگ و نیز زمان بر بودن گیرایی ملات و سنگ، پایین بوده و مدت زمان زیادی را بخود اختصاص میدهد که از این مقوله در مباحث امروز نمی توان گذشت .

وزن :
از آنجا که امروزه بار مرده در ساختمان یکی از عوامل مهم و شاخص بحساب می اید نمی توان وزن بالای سنگ گرانیت و ملات آن را بروی ساختمان نادیده گرفت و بحساب نیاورد .
تنوع رنگ:
سنگ گرانیت با توجه به معادن موجود در کشور و نیز ابزارآلات صیقل دادن آن دارای تنوع رنگ نسبتا قوی می باشد که میتوان از این حیث از آن در نما سود برد .
آتش سوزی:
 آتش سوزی یکی از مقوله هایی هست که سنگ گرانیت هیج گونه تاثیری در مهار و یا شعله ورترکردن آن نداشته و در این مورد نمی توان به این محصول در نما تکیه کرد .